top of page
IMG_20190217_185136_864.jpg
Cilt Bakımı

 

Cilt, deri en geniş organımız ve dış etkilere devamlı olarak açık. Bebekken, bebek gibi cildimiz amanla esnekliğini ve canlılığını kaybediyor. Bu yaşlanmayı hızlandıran;

 

Düzensiz uyku

Sigara ve alkol tüketimi

Aşırı stres ve yorgunluk

Duygu ve travmalarla hormonların ani değişmesi

Hava kirliliği

Kimyasal katkılı ve aşırı yağlı yiyecekler

Yaşam kaynağı suyun az tüketilmesi

 

gibi nedenlerle cilt zamana erken yenilebilir yada istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir. Tüm bunları engellemek ve cildimizi koruma altına almak hem güzelliğimiz, kendimize güvenimiz, hem de tam sağlık için gereklidir.

 

Cilt bakımı, sadece güzel görünmek için değil; aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı korumak için de çok önemlidir. Sağlıklı görünen bir yüz, eller çevremizle olan ilişkilerimizin işteki performansımızın ayrıca moralimizin yüksek olmasında çok önemli katkıları olacağı açıktır. Cildimizin normal işlevini sürdürebilmesi için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önemlidir. Sebzeler ve meyveler vücudumuza olduğu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Doğal olan bu maskeleri düzenli uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde siz de kolaylıkla ve kısa yolla kavuşabilirsiniz.

 

Ayrıca yüz kaslarına uygun hareketlerle ve doğal yağ ve doğal kremlerle yapılan yüz masajı da kendimizi iyi hissetmemiz ve sağlığımız için çok önemlidir.

 

Cilt Temizliği

 

Cildi, biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum (yağ) ve ölü hücrelerden temizlemek, Cildin oksijen alışverişini artırmak, Cildin yıpranmasına ve deforme olmasına engel olmak, Cildin beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olmak, Cildi dış etkenlere karşı korumak amaçlanmaktadır.

 

Temizlik

Cilt bakımının birinci adımı cildin temizlenmesidir. Burada amaç, cilt üzerinde birikmiş sebum, sebumun oksidasyonu sonucu oluşan yapılar, ölü deri hücreleri, ter gibi derinin fizyolojik atıklarının giderilmesi, mikroorganizma ve cilt üzerine yapışmış çevresel kirliliklerin uzaklaştırılması ve cildin makyaj artıklarından arındırılmasıdır. Yağ özelliğindeki kirlilikleri su ile arındırmak mümkün olmadığından su ile beraber doğal zeytinyağlı veya diğer faydalı yağlardan yapılan sabun kullanılması gerekir. Ancak sabun kullanıldığı zaman deri pH’sı alkaliye kaymaktadır o yüzden kuru ciltlerde fazla kullanılmaz ve akabinde nemlendirme yapmak gerekir.

Losyonlar

Şeffaf, yarı şeffaf veya opak (sedefli beyaz) görünümlü sıvı ürünler olup yüz temizleme amacı ile kullanılmaktadır. Losyonlar özellikle hafif makyaj temizliği için veya sabah yüz temizliğinde sabun kullanmak istemeyen kişilere önerilen ürünlerdir. Çeşitleri. alkol içeren losyonlar ve Temizleme sütü olarak ikiye ayrılır.

Temizleme sütü yapmak için, eşit ölçek zeytinyağı ve gül suyu iyice karıştırılır.

 

Tonik

Cildin sıkıştırılması amacı ile ciltteki gözeneklerin daralmasını sağlarlar. Sebum üretimini kontrol altına alıp, cildin yağlanma olasılığını azaltıp cildi ferahlatırlar ve kısmen keratin tabakası üzerinde soyucu bir etki oluşturan ürünlerdir. Cilt temizliğinden sonra temizleyiciye ait artıkların giderilmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Çeşitleri. Alkol Oranı Yüksek ve Düşük Olanlar

 

Tonikler içerdikleri antiseptiklerin gücünü alkolden alırlar. Kozmetikte kullanılan alkol tipini elbette evde tedarik edebilmemiz söz konusu olmadığından, alkollü içeceklerden faydalanmak ve meyve alkolü kullanmak zorunluluk gibi görünmektedir. Limon toniği yapabilmek için, sade distile alkollü içeceklerden olan Vodka kullanabilirsiniz. Bir adet limonun suyuna, yarım bardak vodka ekleyerek 24 saat buzdolabında beklettikten sonra cildinizi bu karışımla silebilirsiniz. Çok kuvvetli bir temizleyicidir. Mikropları öldürür ve cildi sıkılaştırır.

 

Maden suyunu yüzünüze püskürtürseniz cildinizin canlanacağı ve sıkılaşacağını göreceksiniz. Püskürtmeli tonik şişelerinizi atmayın. İçini iyice yıkayın maden suyu doldurun. Deriyi canlandırmak için her akşam önce cildi temizleyin. Sonra maden suyunu hafifçe sıkın.

 

Nemlendiriciler

Cildin var olan dengesini korumak, cildi nemlendirmek, yumuşatmak ve dış etkenlerin neden olacağı hasarı önlemek için, kullanılması gereken cilt bakım ürünleridir. Sağlıklı cilt esnek ve kuru olmasına karşın, kuru cilt sert ve pütürlü özelliktedir. Kuru ciltte ölü hücreler ( keratin ), plaka ve şeritler halinde gözle görülebilecek şekilde Str. Corneum tabakasından dökülürler. Bu şeritlerin kenarları yukarı doğru kıvrılarak, cilt üzerinde pul pul görünüme neden olurlar.

"Doğal Güzellik" Seminer ve Eğitimleri için iletişime geçebilirsiniz. 

Yağlı Cilt Bakımı için Doğal Öneriler

Kuru Cilt Bakımı için Doğal Öneriler

Gül Suyu ile Tonik yapımı ...

bottom of page