Organik Sebze Çiftliği

 

Son dönemde yaşanan sorumsuz üretim ve tüketim, iklim değişikliği ve küresel ekonomik sorunlar hem bizleri hem de gelecek nesilleri etkiliyor. O yüzden sürdürülebilir kalkınma çerçevesi altında yeşil girişimcilik, yeşil ekonomi, yeşil teknoloji, yeşil kimya, sıfır atık, geri dönüşüm, bilinçli tüketim, tasarruf, yenilenebilir enerji kaynakları, organik tarım, permakültür gibi konu başlıklarını içeren sürdürülebilir yaşamı zorunlu bir hale geliyor. Ekolojik ve Ekonomik bakış açısı ile çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlanırken ekonomik gelişme, gelir artışı, istihdam ve fakirliğin azaltılmasına da katkı sağlanmış oluyor.

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı yeme, ulaşım, sosyalleşme, enerji kullanımı, atık imhası ve daha birçok konuyu içerisinde barındırır. Basitçe söylemek gerekirse; sürdürülebilir olmak gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden günümüzün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu, yapılan her şeyin en az etkiye, en az israfa sahip olduğu anlamına gelir. Sürdürülebilir yaşam yalnızca felsefi düşünme ile gerçekleşmez. İçkin olarak harekete geçmeyi ve aksiyon almayı da barındırır. Çünkü bugün tek bir bireyin çabası tüm sorunları çözemeyecek olsa da bireylerin birbirlerini etkileyerek sürdürülebilir yaşama geçmeleri kolektif ruhu besleyerek gerçek çözümleri doğuracaktır.
 

Sürdürülebilirlik sadece çevresel bir sorun değildir; aynı zamanda ekonomiktir. Nüfusun beşte biri gezegenin çevresel kaynaklarının çoğuna erişmekle kalmıyor, aynı zamanda gezegenin eğitim ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere ekonomik kaynaklarının çoğuna erişilebiliyor. Yaşam standartları değişmedikçe, gelişmekte olan ülkelerin sakinleri yoksulluk ve yetersiz beslenme ile uğraşmaya devam ederken, nüfusları büyümeye devam edecektir. Sürdürülebilirlik, dünya çapında yoksulluğu azaltmanın cevabının bir parçası olabilir. Sürdürülebilirlik sadece enerji kullanımını ve emisyonu azaltmak anlamına gelmez; işlere erişimi arttırmak, sorumlu ticareti teşvik etmek ve yoksulluk oranlarını azaltmak anlamına gelir.

Tüketimin ve atık oluşturmanın bir sıradanlık olduğu bu dünyada sürdürülebilir yaşam kulağa biraz ütopik gelebilir. Ama inanın zor değil! Sizlere vereceğimiz birkaç ipucu iyi alışkanlıklar kazanmanıza ve olumlu davranış değişiklikleri geliştirmenize yardımcı olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak paradan tasarruf edebilir, daha organik yaşayabilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. İşte daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı oluşturmak için ipuçları:

Doğalgaz ısınması gibi sistemler yerine uygun olacak şekilde güneş paneli veya rüzgâr enerjisinden yararlanabilmenin yollarını araştırın. İçinde bulunduğumuz bu süreçte araç ve toplu taşıma kullanımı minimum seviyeye indi. Koronavirüs salgını atladıldıktan sonraki dönemde de araç kullanımınızı minimumda tutmanızı ve mümkün olduğunca yürümeyi ya da toplu taşımayı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Duş alırken veya lavaboyu kullanırken ne yazık ki çok fazla su israfı meydana gelebiliyor. Su hayattır. Suya sahip olan hayata da sahip olur. Bu ilkeyi benimseyebilir ve su tüketimine her daim dikkat edebilirsiniz.

Mümkün oldukça tüm atıklarınızı geri dönüştürün. Alternatif veya yeniden kullanılabilir bileşenlere sahip tüm farklı öğeleri düşünün: şarj edilebilir piller, çakmaklar, ayakkabılar, su şişeleri, alışveriş çantaları, dolma kalemler… Alışveriş yaparken, daha az ambalaj kullanmak için toplu olarak satın almayı düşünün ve yanınızda alışveriş çantanızı götürün. 

 Sürdürülebilir Yaşam Seminer ve Eğitimleri için iletişime geçebilirsiniz. 

Sürdürülebilirlik ve Döngüsellik