Seminerler
1614713977582.jpg
Yeşil Kimya, Ekoloji ve Yeşil Teknoloji

Yeşil Kimya, yaşamın her alanında var olan kimyasalların oluşturduğu sorunlarını ortadan kaldıracak ve alternatif çözümler öneren yeni bir akımdır. Yeşil Kimya’nın ortaya çıkma nedeni: Kimyagerler tarafından üretilmiş ve sağlığı bozma ve çevreyi kirletme riski yüksek yapay kimyasal madde sayısı 12 milyonun üzerinde. Her gün bunlara yenisi ekleniyor. Eklenen kimyasal madde ve yardımcı maddeler insan ve çevre sağlığı hassasiyeti gözeterek değil de çoğunlukla üreticilerin kâr payını yükseltici üretim süreçlerini içeriyor.  Plastik denildiğinde aklınıza ne geliyor? Alışveriş poşetleri, su şişeleri, oyuncaklar... Ancak hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız bu malzemeler çoğunlukla doğada kısa sürede kendiliğinden yok olmuyor. Günümüzdeki dönemi Polimer Çağı ya da Plastik Çağı olarak isimlendirebiliriz.

SIFIR ATIK, henüz zararlı bir madde (özellikle de kimyasal) üretilmeden önlem almak ve atıkların kontrollü bir şekilde azaltılmasını takip etmeyi içeriyor. Eğer atık ortaya çıkmışsa da bunu GERİ DÖNÜŞÜM yöntemleriyle tekrar üretime katmak, katamasak da bize ve çevreye zarar vermeden toplanıp imha edilmesine yardımcı olmalı içeriyor. Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm ile Ekolojik ve Ekonomik olursak, tam sağlıklı olabiliriz ve yeni kuşaklara temiz bir dünya bırakabiliriz.

 

Çalışmanın Amaçları

 • İklim Değişimi, Sera Etkisi gibi Çevre Sorunları hakkında bilgilenmek

 • Plastik çeşitlerini, fayda ve zararlarını öğrenmek

 • Ekolojik bir bakış açısıyla sıfır atık bilinci geliştirmek

 • Yeşil Kimya Prensiplerini, Geri Dönüşüm nasıl yapılır öğrenmek

     Yeşil Kimya İlkeleri videosu için ... 

152550676_10222009561541655_657811069446
Sıfır Atık, Tasarruf ve Sürdürülebilir Yaşam

Sürdürülebilirlik kavramı pek çok alanda ve pek çok uygulamayla karşımıza çıkmakta ancak gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakmak hepsinin ortak noktası. Sürdürülebilirliği çevresel, ekonomik ve sosyal alanlarda ele almak gerekiyor. Yerleşmelerin devamlılığını ve çocuklarımızla torunlarımız için yaşanabilir bir dünyayı istiyorsak; bazı temel şeylere dikkat etmeliyiz…

AZ ÇOKTUR! Tasarruf, kıtlık bilinci değil tam tersi ister şirketlerde ister özel yaşamımızda olsun bolluk bereketi artırma yöntemi ve bir kültür göstergesidir. Peki bunu nasıl edineceğiz ve nelere dikkat edeceğiz.

 

Çalışmanın Amaçları

 • Sürdürülebilir ve ekolojik yaşam biçimi için bakış açıcı geliştirmek

 • Şirkette ve evde sürdürülebilirlik için neler yapacağımızı öğrenmek

 • Pek dikkat etmediğimiz değişikler yaparak daha sürdürülebilir ve bereketli olmak

 • Tasarruf ve bakış açısı değiştirerek Az'ı çok'a çevirmeyi öğrenmek

     Sıfır Atık ve Sürdürülebilirlik videosu için ... 

Gönüllülük Hareketi (YEŞİL GİRİŞİMCİLİK)
Yeşil Girişimcilik ve Geleceğin Ekolojik Meslekleri

Girişimcilik ülkemizde görece yeni olan fakat hızla gelişen bir süreç ancak gereklilik. Hatta Koronavirüs tüm Dünyada bir milat oluşturmuşken artık 2020 ve sonrası hayata ve kariyere yeni bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor. Dünyada ekonomi, teknoloji ve üretim-tüketim şekillerinin değişmesiyle beraber girişimciliğin ülke ekonomilerindeki yeri de giderek artıyor ve ülkeler bu payı daha da artırmak için neler yapacaklarını düşünüyor. Girişimciler start-up gibi oluşumlarda işverenlerle, yatırımcılarla tanışıyor. Fakat girişimciliği sadece “ekonomi” odağında düşünmek, ekolojik ve sosyal yönleri ihmal etmek uzun vadede toplumlarda iç huzursuzluğa, şirket ve ülkelerde kaynak ve emek sarfiyatına neden oluyor.

İşte burada karşımıza son yıllarda çok konuşulan yeni bir kavram ortaya çıkıyor. “Yeşil Girişimcilik” denen ekosistem, çevre ve sağlığa duyarlı bir girişim modeli. Peki bu kavramın tanımı ne, içeriği nasıl, hangi sorunlara nasıl alternatif bakış sunuyor? Mekanizmaları ne ve Dünyada-ülkemizde bu alanda nasıl fırsatlar var ve olacak?

Çalışmanın Amaçları

 • Konuyla ilgili BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğrenmek

 • Ekolojik Sorunları fark etmek

 • Bu sorunları nasıl fırsata çevirebileceğimizi fark etmek

 • Dünya’dan ve Türkiye’den örnekleri görmek

Dezenfektan Kullanımı.jpg
Dezenfektanlar ve Alternatifleri

İnsanlar tarafından üretilmiş yapay kimyasal madde sayısı 12 milyonun üzerinde. Her hafta yaklaşık 6.000 yeni kimyasal keşfedilmekte ve bu listeye katılmakta. Bu maddeler bir yandan günlük yaşantımızı kolaylaştırırken, diğer yandan meydana getirdiği çevre ve sağlık tehlikeleriyle bizi ve doğayı tehdit etmekte.

Çevre kirlendikçe, iklim değiştikçe ve alerjilere, kansere sık yakalandıkça daha net anlıyoruz ki, evet temizlik kimyasalları pratik ve her yerde ancak bizi ve doğayı yavaş yavaş zehirliyor. Çünkü geri dönüşümü olmayan çoğunlukla petrol bazlı kimyasal maddelerden üretiliyor. Su, hava ve toprağa karışarak dolaylı yoldan tekrar bedenimize giriyor. Bitki ve hayvanlarımızı da olumsuz etkiliyor.

Çalışmanın Amaçları

 • Temizlikle ilgili kimyasalları ve risklerini öğrenmek

 • Temizlik kimyasalların ekolojik sorunlarını fark etmek

 • Doğru sabun, deterjan, çamaşır suyu ve kolonya kullanımını öğrenmek

 • Alternatif kimyasal ve fiziksel dezenfeksiyon çeşitlerini öğrenmek

Endüstriyel Kenevir 2.jpg
Endüstriyel Kenevir

Kenevir, plastikten inşaata, tekstilden gıdaya, otomotivden biyoyakıta, ilaçtan kozmetiğe birçok sektörde yüksek verimle kullanılabilen bir endüstriyel bitkidir. Muadili olan ağaç, pamuk, petrol vb ürünlerin çoğuna göre yetiştirilmesi kolay, ekonomik ve aynı zamanda bol oksijen saldığından ve tarım kimyasalı istemediğinden ekolojiktir. Kanada, ABD, AB, Çin ve birçok ülkeyle beraber ülkemizde de üniversitelerde ıslahı ve kontrollü tarımı başlamıştır.

Çalışmanın Amaçları

 • Kenevir bitkisinin kimyasal yapısı ve son yıllardaki ıslah çalışmaları

 • Kenevirin plastik, yapı, tekstil ve kozmetik endüstrilerinde kullanımı

 • Kenevirin tekstil, kâğıt, gıda ve enerji endüstrilerinde Türkiye ve Dünyada kullanımı

 • Kenevir ürünlerinin iş fırsatları ve geleceği

     Kenevirin Endüstriyel Kullanımı videosu için ... 

IMG_20170228_172231_530.jpg
Farkındalık ve Stres Yönetimi

Farkındalık, dikkati yoğunlaştırmayı içeren bir yöntemdir. Özellikle yargılamadan şimdiye odaklanmaktır. Bu bilinçli olarak dikkatin geliştirilmesidir. Hedef ve niyet de doğru seçilmişse dönüşüm kişi için olması gerektiği gibi en uygun zamanda ve yerde olur.

Dönüşmek, yani yeni bir zihin formuna göre davranmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece fiziksel-zihinsel gevşeme tekniklerini, olumsuz duygu-düşünceleri basit tekniklerle etkisizleştirmeyi ve hipnotik dil kalıplarını bilmeyi ve istikrarlı biçimde uygulamayı gerektirir.

Çalışmanın Amaçları

 • Fiziksel ve zihinsel ve enerjisel farkındalık hakkında bilgilenmek

 • Stres mekanizmasını ve tersine çevirip motivasyon olarak kullanmayı öğrenmek

 • Gevşemiş ve huzurlu bir bilinç geliştirmek

 • Mutlu olmayı öğrenmek

facebook_untitled.jpg
Sağlıklı Yaşam ve Wellness (Esenlik)

Modern tıbbın ve kimyanın her gün dev adımlarla ilerlemesine rağmen çoğumuz hala “hastayız.” ve çevre her geçen gün kirleniyor.  Aşırı tüketici ve hızlı yaşam tarzı, fast-food, paket ve konserve yiyeceklere katılan katkı maddeleri, kimyasal olarak kirlenmiş toprak, su ve hava, ölçüsüz ilaç kullanımı ve stresli günlük yaşam tarzı insan sağlığının bozulmasına yol açıyor. Peki sağlık ve mutluluk öğrenilebilir mi? Mutluluk hormonu nasıl salgılanır? Wellness bakış açısı nedir? ESENLİK için neler yapabiliriz? Basit ama etkili önerilerle hem iş yerinde hem de özel yaşamda bütünsel sağlık anlayışı ile MUTLU ve HUZURLU OLMAYI ÖĞRENEBİLİRİZ...

Çalışmanın Amaçları

 • Bütünsel bakış açısıyla kendimize bakmayı öğrenmek 

 • Wellness (Esenlik) için günlük ve dönemsel hangi çalışmaları yapacağımızı öğrenmek

 • Dingin ve mutlu bakış açıcı geliştirmek

 • Mutluluk hormonlarını aktive etmeyi öğrenmek