top of page

WELLNESS (esenlik hali)

 

Wellness, “esenlik, iyilik hali” gibi anlamlara gelir. İlk olarak Dr Dunn tarafından 1961 yılında kullanılmıştır. İnsanın kendini ve yaşamı daha iyi tanıyarak bilinçlenmesini ve yaşam kalitesinin her anlamda artmasını sağlayan kendi kendine yetmeyi amaç edinen alternatif bir yaşam biçimidir. Optimum sağlığın tekrar elde edilmesi için her biri kendi içinde önemli olan altı boyutu vardır. Bunlar; fiziksel (bedensel), zihinsel (entelektüel), duygusal (psikolojik), ruhsal (spritüel), sosyal ve çevresel bileşenlerdir.

 

ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya,  gibi teknolojik olarak gelişmiş batı ülkelerinde Wellness artık bir yaşam biçimi olarak görülmektedir. Bu da, doğu dinginliğinin batılı bunalmış zihinler tarafından yeniden keşfedildiğini göstermektedir. İnsanlar rekabetçi serbest piyasa şartlarında az ya da çok para kazanırken, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını kaybettiklerinin farkına varmakta ve bunun için yan etkisi olmayan doğal yöntemlerle eski sağlıklarına kavuşmak istemektedirler.

 

Wellness, farkındalığın aktif sürecidir ve sağlıklı bir yaşama doğru seçimler yapmaktır. Wellness yaşam için bir yoldur, esenlik için en yüksek potansiyelinizi elde etmek için tasarladığınız bir yaşam biçimidir. Wellness bir süreçtir, sadece hasta olmamak değildir. Wellnes bakış açısının en önemli öğelerinde biri bütünsel ( fiziksel, zihinsel, ruhsal ve çevresel ) sağlıktır. Kendimize, olaylara ve şifaya bütünsel yaklaşmadıkça her zaman bir şeyler eksik kalacaktır. Doğal olarak en iyisi, fiziksel ve ruhsal dengemiz henüz bozulmadan gerekli önlemleri almaktır.

 Wellness (Esenlik) ve Bütünsel Sağlık Seminer ve Eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Wellness
  • X
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
bottom of page