top of page

 

Genellikle bakımlı olmanın ana unsurlarından ve çok önemli bir husus olarak görülen “her daim güzel kokma” konusu, kozmetik dünyası için oldukça karlı bir kapı olsa da yaşadığımız gezegenin ekolojik durumuna göre ve insan vücudundaki deri hassasiyeti vb. durumlar için yararın yanında bir de zarar sağlar vaziyettedir.

 

Bilim insanları, kokuların ve temizleme spreylerinin içindeki kimyasalların kanser, baş ağrısı gibi sorunlara yol açtığını gösteren kanıtların arttığını söyledi.Daily Mail'de yer alan habere göre; çoğu kişi parfüm, tıraş sonrası losyon, oda spreyi, mumlara ek olarak farklı kokular alır. Bilim insanları ise parfüm, boya ve temizlik ürünleri de dahil olmak üzere kullanılan günlük kimyasalların, otomobillerden daha çok hava kirliliğine katkıda bulunduğunu açıkladı. Bu kimyasalların içindeki bileşiklerin içerdiği küçük parçacıkların ciğerlere zararlı olduğunu kaydeden uzmanlar, temizlik ürünleri ile parfüm ve deodorant gibi öğelerin şehirlerdeki hava kirliliğine yüzde 50 oranında katkı sağladığını kaydetti.

 

Bazı kokular östrojeni taklit eden fitalatlar gibi bileşenleri içerir.

 

Ucuzluklarda satılan korsan parfümler %95 sentetik olarak petrolden yapılıyor. Bir çok zararlı kimyasalın birleşimi sonucu ortaya çıkan sahte parfümler adeta zehir saçıyor. Parfüm zaten zararlıdır ama sahtesi daha da zararlıdır

 

Ayrıca Dünya çapında çok fazla parfüm ve deodorant kullanımı, kısa vadede ozon tabakasının incelmesi veya delinmesi gibi çok vahim süreçlere neden olmaktadır. 

Güzel kokmak istiyorsanız bunu doğal yollarla da sağlayabilirsiniz.

"Doğal Parfüm ve Kolonya Yapımı" Seminer ve Eğitimleri için iletişime geçebilirsiniz. 

  • X
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
bottom of page