top of page
Stres Yönetimi

 

Stres, bireyin adaptasyon yeteneğine göre karşılaştığı zorluğa karşı verdiği tepkidir. Göreceli bir kavramdır çünkü biri için stres kaynağı olan bir olay, başkası için olmayabilir. Ne yazık ki günümüz koşullarının kaçınılmaz bir parçasıdır. İki tür stres vardır. Bunlardan “Olumlu Stres” iyi sonuçlar çıkartır. Bir hedefe ulaşırken bireyin karşılaştığı zorluklara karşı dayanma gücü ve enerji verir. “Olumsuz Stres” ise bireyin kendine güvenini kaybetmesine neden olan, yetersizlik duygusu, çaresizlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığı meydana getirir. Sıfır stres heyecansız, bitkisel hayat gibi bir yaşam olacaktır. Ancak limiti aşan stres de fiziksel ve ruhsal dengeyi tamamen bozduğundan çok tehlikeli olabilir. Çünkü bu durumda birey, aşırı enerji harcamakta ve tükenmektedir.

İnsan, is ortamında uyum arar. Uyumun olmaması bir stres kaynağıdır ve iş görmekten alıkoyacak bir engelleme çıkartır. Genelde işsizliğin yaygın olduğu ülkelerde ve ekonomik kriz dönemlerinde daha sık rastlanır. Bireyler arası ilişkilerde belirleyici olan en önemli öğe liderlik biçimidir. Bir iş alımı sürecinde hep yöneticiler bizi seçer. Ancak bizim de karar verme sürecinde sadece kariyer ve maaşa bakmayarak beraber çalışacağımız yöneticilere ve mesai arkadaşlarına da dikkat etmemiz gerekir. Çünkü mesaide geçirdiğimiz zaman, ailemizle geçirdiğimizle zamandan fazla olabilmektedir. Şirkette çalışan her birey için planlanmış olan kariyer politikası, kişide strese neden olan bir diğer etkendir. Terfi, emeklilik, transfer kararını verirken yönetimin elinde herkese rasyonel davranılacağını gösteren kriterler olmalıdır, ki kurumsal şirketlerde bu böyledir. Ayrıca iş yerinin fiziksel özellikleri; ısı, gürültü, ışık, kirlilik vb. fiziksel koşullar çalışan açısından kabul edilemez düzeydeyse, stres kaynağıdır. 

 

Birey ve bireyin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanan stres kaynakları da vardır. İnsanlar kişilikleriyle bağlantılı davranışlar gösterirler. Stresi yönetebilmek için öncelikle kendimizi tam olarak tanımamız gerekir. Uyuşturucu, alkol, sigara ve aşırıya kaçıldığında kahve ve televizyon gibi alışkanlıklar aslında başımıza gelen olumsuzlukların nedenini görmemize engel olan durumlara dönüşebilirler. Gerçeklerden kaçmak yerine, onlarla yüzleşmek, neden olan durumu anlamak ve ortadan kaldırmaya çalışmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Meditasyon gibi insanın kendi varlığıyla yalnız kaldığı durumlarda bireyin kendini daha iyi tanıması ve stresini yönetmesi hatta olumsuz stresi yok etmesi mümkündür. Ayrıca kişinin yapmaktan keyif aldığı bir hobiyle uğraşması da stresten korunmak için çok etkilidir. 

Öneriler

 

Stresle başa çıkmak ve Wellness ( İyilik Hali ) bakış açısına göre huzurlu yaşamak için temel öneriler

·        Kendinizi ve sözde stres yaratan çevre şartlarını iyi tanıyın.

·        Kendinizle ve diğer insanlarla barışık olun, başta kendinizi sevin.

·        Özeleştiri yapın ve herkes tarafından sevilmeyi beklemeyin.

·        Kendinizi vazgeçilmez görmeyin.

·        Daha fazlasını isterken sabırla adım adım ilerleyin.

·        Kaybettikleriniz için üzülmeyin ancak nedenini araştırın.

·        "Her işi yaparım" ya da "Hiçbir şey yapamam" demeyin.

·        Bedeninizi kontrol edin. Gerginliklerinin farkına varın.

·        Zihninizi kontrol edin. Ne düşündüğünüzün farkına varın.

·        Zamanın ( geçmiş ve geleceğin ) tutsağı olmayın.

·        Şimdiki zamanı farkına vararak keyifle yaşayın.

·        Dengeli beslenin. Sadece doymak için yemeyin.

·        Spora zaman ayırın, egzersiz yapın.

·        Açık havada derin nefesler alın.

·        Alışkanlıklarınızın farkına varın.

·        Bugünün işini yarına bırakmayın.

·        İş yerinden çıkınca işle ilgili düşünceleri orda bırakın.

·        Tatile zaman ayırın.

·        Öfkenizi bastırmayın. Uygun şekilde kendinizi ifade edin.

·        Sevmediğiniz bir şey istenirse nazik  biçimde "Hayır" demeyi, ancak  yaşama her koşulda “evet” demeyi bilin.

 

 Unutmamak gerekir ki stres göreceli bir kavramdır. Ona ne kadar izin verirsek, o bizi o kadar yıpratabilir.

 

"Stres Yönetimi" seminer ve atölyelerine katılmak için iletişime geçebilirsiniz.

Gevşeme

 

Gevşeme (Relaksasyon) tekniklerinin amacı, bedeni ve zihni rahatlatmaktır. Bütün teknikler bu yolla gevşemeyi sağlar.

 

Otojenik Gevşeme:

Schulz ve Luthe adlarındaki iki alman hekimin geliştirdikleri bir tekniktir. Ağrı kontrol kliniklerinde kullanılmaktadır. Bedenin mutlak rahatlık ve sakin durumdaki özelliklerini tarif eden standart cümlelerden oluşan bir egzersiz programıdır.

 

Progresif Gevşeme:

Eğer stresin zarar verici etkisi daha çok çeşitli sırt, bel, baş, boyun ağrıları şeklinde ise bu teknik kullanılabilir. Böyle durumlarda teknik kullanmak isterseniz nefes alma egzersizleri yetmeyebilir. Progresif gevşeme tekniği eğitimine sahipseniz işiniz kolaydır. Bu teknikte ayrı ayrı kas grupları hedef alınır, gevşeme komutları vererek o kasların gevşemesi sağlanır. Kas gruplarında gerginliğin ileri derecede azaldığı EMG yardımı ile tespit edilmiştir.  

Günlük yaşamın stresi zihinsel ve fiziksel gerginliklere neden olur. Zihinde başlayan gerginlikler zamanla bedende kendini hissettirir. Kişi kendini fiziksel ve zihinsel gevşetmeyi bilmiyorsa zamanla kas, eklem ve iç organlarında rahatsızlıklar ve anormallikler görülür. Aslında en doğal gevşeme kahkaha, içten gülmek ve iyi bir uykudur. Kendiyle ve çevresiyle barışık bir insan içten gülebilir. Bunun için kendimize ve diğer insanlara, olaylara bakış açımızı da değerlendirmek çok önemlidir. Uyku, bedenimizin ve bilinçaltımızın yeniden düzenlenmesi ve toparlanması için hayati derecede önemlidir. Geceyi daha çok yaşamak için ya da uyarıcı maddelerin vereceği keyif için uyku ihmal edilmemelidir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel gevşeme için en ideal yöntem meditasyon olsa da, kişi bunu masaj alarak ya da kendi kendine basılarla ya da sadece imgelemeyle ( imajinasyon, gözde canlandırma ) yapabilir.

"Kendi Kendine Gevşeme" seminer ve atölye çalışmaları için iletişime geçebilirsiniz.

  • X
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge
bottom of page