top of page
_20211121_210407.JPG

 

Deterjanlar ve birçok temizlik kimyasalı petrol türevlerinden elde edildiğinden doğadaki mikroorganizmalar tarafından parçalanamamakta ve yüzlerce hatta binlerce yıl çevreyi kirletici bir durum meydana getirmektedir. Daha da önemlisi derimizden içeri emilerek kanımıza karışmakta, karaciğeri yormakta, alerji ve kanser yapıcı özellikte bedende tutulmaktadır. Ayrıca kullandığımız eşyalara da sinerek varlığını uzun süre sürdürmektedir. Yanda belirtilen birçok Kimyasal katkı maddesini içinde barındırarak, evet güçlü temizlik yapıyor görünseler de bize ve doğaya bıraktıkları yan etki faydalarını bastırmaktadır. Bu katkılar temel olarak; Kompleksleştiriciler, Ağartıcılar, Stabilizatörler, Korozyon önleyiciler, Optik beyazlatıcılar, Kolloidal taşıyıcılar, Köpük ayarlayıcılar, pH ayarlayıcılar, Dolgu maddeleri (nem çekiciler ve topaklamayı önleyiciler), Dezenfektanlar, Parfüm, Ovucular, Enzimler ve diğer aktif madde katkıları…

Bunlar yerine temel olarak doğal sabun, çamaşır sodası ( sodyum karbonat ), boraks ( sodyum borat ) ve güçlendirici olarak karbonat ( sodyum bikarbonat ) kullanılır. Ek olarak sirke, çivit, limon ya da limon tuzu ve bazı aromatik yağlar kullanırız. Genellikle malzemeleri de kaynar suyla iyice karıştırarak yapar soğuturuz ve sıvı olarak kullanırız ki topaklanma ve çamaşıra yapışmayı önlemiş olalım.

"Evde Kimyasal Ürünler Yapımı" atölye çalışmaları için iletişime geçebilirsiniz.

  Ekolojik Temizlik Ürünleri Yapımı ....

Lavabo Açıcı

 

Lavabo açıcı olarak Sodyum hidroksit kullanılır. Kostik soda veya sud kostik de denir NaOH formülüyle gösterilir. Kuvvetli bir bazdır. Sodyum hidroksit laboratuarda CO2 gibi asidik gazları yakalamak için kullanılır. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında kullanılır. Su ile tepkimeye girdiğinde yaklaşık 5 dakika içinde sıcaklığı 50 Santigrat dereceye çıkar ve yaklaşık 15 dakika sıcak kalır. Boruları bile yakıcı özelliği olacağından cildimizi akciğerlerimize ve çevreye zararlıdır.

Bunlar yerine her mutfakta bulunan veya aktarlardan kolayca ve ekonomik olarak bulacağınız temel  bazı maddeler ile çok daha az zararlı ve çevre dostu lavabo açıcı siz de evde yapabilirsiniz.

Bir litre sıcak su kaynatın. Bir çay bardağı karbonatı tıkalı lavaboya dökün. Üzerine bir çay bardağı bardak sirke dökün. Asit ve bazın tepkimesi sonucu bir miktar köpürme olacaktır. Çıkan gaz zararlı değildir ancak yine de gözlerinize gelmemesine dikkat ederseniz ve camlar açık olursa daha iyi olur. Köpürmeden yaklaşık 15 saniye sonra azar azar kaynar suyu da lavaboya dökün.

 

Eğer tam açılmadıysa bunu bir kaç kez daha yapın. Organik atıkların lavaboyu tıkamaması için bir süzgeç kullanın ve bu işlemi lavabo tıkanmamış halde de ayda bir yapın.

facebook_untitled.jpg
IMG-20190408-WA0040.jpg
Kireç Çözücü

 

Özelikle çeşme suyunda bulunan Kalsiyum ( kalsiyum karbonat, CaCO3 ), Magnezyum ( magnezyum karbonat MgCO3 ) sıcak soğuk dengesi bozulduğu anda belli ısılarda kristalize olması ile Kireç oluşumu meydana gelir Mutfak lavabolarında, duşa kabinlerde ve çaydanlıklarda oluşan kireç hem hoş bir görüntü vermez hem de eşyalara zararlıdır. Ayrıca gereksiz yere elektrik ve ısı tüketimine neden olur. Karadeniz bölgesi gibi içme suyunda, kireç oranı yüksek bölgeler, sık sık bu problem ile baş etmek zorunda kalır.

 

Piyasada satılan çok çeşitli kireç sökücü nitelikte deterjan mevcuttur. Zehirli kimyasallar içeren kireç sökücü deterjanlar, vücutla temas ettiğinde, geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Demlik ve su ısıtıcısı ( kettle ) gibi eşyaların, doğal yöntemler kullanarak temizlenmesi çok daha sağlıklıdır. Her mutfakta veya aktarda bulunan birkaç malzeme, kireç temizliğinde harika sonuçlar verir, gereksiz kimyasal temasını da engeller.

Yer Temizleyici

 

Çok amaçlı temizleyicilerin birçoğu amonyak ve klor içerir ve birlikte kullanıldıklarında ölümcül amonyumklorür gazını oluştururlar. Amonyak akciğerlerimiz için tehlike oluştururken, klorla karıştırıldığında kansere yol açan bileşikler oluşturabiliyor.

Ovarak temizleme için kullanılan tozların neredeyse tümü, beyazlatıcı ve leke çıkarıcı etkisi olan klorlu çamaşır suyu içerir. Toz halindeki klor suyla karıştığında, göz, burun, boğaz ve ciğerler için tahriş edici olabilen klor gazını oluşturur. Kloru asla amonyakla ( tuvalet temizleyicisi ya da kullandığınız diğer temizlik malzemelerinin içinde bulunduğu gibi ) karıştırmamalısınız, ortaya çıkacak gazlar öldürücü olabilir! Kullandığınız tozların içinde deterjan ile karışık olarak “hidratlı doğal magnezyum” da bulunabilir ve bunların kanserojen asbest ile kirlenmiş olma olasılığı vardır.

Halı ve döşemelik kumaşların temizliği için hazırlanmış şampuanların birçoğunun aktif maddesi, genellikle leke çıkarıcı olarak kullanılan bir çözücü olan perkloretilen’dir. Bu madde kanserojen olarak bilinir ve hemen görülebilen etkileri sersemleme, baş dönmesi, uyku hali, mide bulantısı, titreme, iştah ve uyum kaybı olabilir. Uzun dönemli maruz kalma sonucu karaciğer ya da merkezi sinir sistemi zarar görebilir.

Halı şampuanlarında, yine insanlar için kanserojen etkilerinden şüphelenilen naftalin, etanol, amonyak ve deterjanlar bulunabilir. Halı ve kilimler çoğunlukla naylon, lâteks, polyester, poliüreten, pvc/vinil klorid, akrelik gibi plastik malzemelerden yapılır. Plastik malzemeler doğal malzemelere göre çok daha fazla toz çeker ve tutar. Doğal malzemelerden oluşan bir duvardan duvara halınız varsa bile büyük olasılıkla zeminde poliüreten kullanılmıştır. Mümkünse sentetik malzemelerden ve duvardan duvara halılardan kaçınılmalıdır.

IMG_20190408_141519_088.jpg

Oksijenli Su yapımı

bottom of page