top of page
dezenfektanlar kapak ÖN dar.jpg
KAPAK ARKASI

 

      Küresel salgına (pandemi) neden olabilen virüsler başta olmak üzere bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalara karşı dezenfektan olarak adlandırılan temizlik kimyasalları ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Peki; bu kimyasal maddelerin içeriklerine, hangi mikroplara ne kadar etkili olduklarına, yüzdelik olarak gösterilen yoğunluk değerlerine, başka kimyasal temizlik maddelerle karıştırılıp karıştırılmayacaklarına ve bunların sonucunda cildimize, akciğerlerimize ve çevremize zarar verip vermediklerine dikkat ediyor muyuz? Devamlı kullandığımız temizlik maddelerinin alternatiflerinin olup olmadığını biliyor muyuz? Hem şimdi var olan hem de araştırmalarla gelecekte yaygınlaşabilecek kimyasal ve fiziksel temizlik araç ve yöntemleri hakkında yazdığım bu kitapta; evlerden hastanelere farklı farklı alanlarda kullanılan ve kullanılması riskli olan antiseptik, dezenfektan ve sterilanlardan bahsediyorum.

 

    2020 yılıyla beraber hayatımıza daha çok giren bu kimyasal madde ve yöntemleri kimyager olarak yaptığım birçok televizyon, radyo, gazete ve dergi röportajlarımda; sosyal medya kanallarımda elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Bu konular çok önemli olduğu için kimyasal ve fiziksel temizlik yöntemlerini, üniversitelerde yapılmış olan bilimsel araştırmaları derleyerek toparlamaya ve herkesin anlayabileceği dile indirgemeye çalıştım. Kimyasal maddelerin yeri geldiğinde hayatımızı kurtarmasını fakat yanlış kullanıldıklarında zehirleyici olabileceklerini uyarılarla vurguladım. Bu kitabın tüm bireylere ve topluma fayda getirmesi dileğimle…

_20200807_210225.JPG
KAPAK ARKASI

 

    Karartı anlamına gelen "Khem" kelimesi, Mısır’ın altın sarısı çöl kumlarından önceki hâli olan Eski Mısır’ın kara topraklarını anlatırdı. Eski Mısır’da ak ve kara sanat çatışması, bilgi getiren ışığa, her şeyin yaratıcısına ve tanrılara tapınılması, ölüm içinde ölümsüzlük arayışı her zaman vardı. Aynı batık kıtalar Atlantis ve Mu gibi, aynı Yukarısı ile bağlantılı Sümerler gibi.

Karartı, ezoterik anlamda hamlık demekti. O simya ve kimyaya ad veren kelimeydi. Simyaya göre kara madde, dönüşümün ilk safhasıydı. Peki simyacı kimdi? Neyi arıyordu? Amaç ilk laboratuvarlarda patlayıcı ve diğer kimyasal maddeleri keşfederek güç mü elde etmekti? Ya da her şeyi altına çevirip zengin mi olmaktı? Yoksa kurşun gibi ham ruhlara sahip ölümlüleri altın gibi olgun ruhlara sahip ölümsüzlere tekâmül ettirmede rehber miydi?

     Karartı, göklerle bağlantılı ilk medeniyetlerin mitolojik figürlerinin ölümsüzlük arayışından Çinli simyacı rahiplerinin ölümsüzlük iksiri ve kara barutuna, Moğolların psikolojik savaş stratejilerinden Türklerin demir uçlu oklarına, Orta Çağ’da dinle paranın aynı kalede olduğu banker tapınak şövalyelerinin çelik kılıçlarından Asyalı Müslümanların ilk laboratuvarlarda üretilmiş asit-bazlarına ve çağ kapatan son teknolojik toplarına, Yeni Ççağ’da milyoner olmuş ilk bilim insanlarının dumansız barut çeşitlerinden Avrupalı kimyagerlerin her şeyi yakan alev makinelerine ve kulakları sağır eden bombalarına, Birinci Dünya Savaşı’nda toplu ölümlere neden olan kimyasal gazlardan, İkinci Dünya Savaşı için hazırlanan nükleer silahlara uzanarak tarihin karanlık sokaklarını gece lambası gibi loşça aydınlatıyor.

     Ölüm kokan hayat yolunda değişik şehirlerdeki simyacı, kimyager, fizikçi, tüccar ve ajanların ilginç hikâayelerini kısa kısa anlatırken mitolojik pasajlar ve antik medeniyetlerin ilmiyle derin geçmişe götürürken kuantum kimyası-fiziğiyle şimdi ve geleceğin modern bilimine zaman yolculuklarıyla göklerden kuş bakışı ufuk açıyor.

bottom of page